Fórum - Téma


Prosba o radu


Fórum Pokec všeobecný Prosba o radu
2014-08-21 04:34:18

Pozdravujem Vás, rád by som sa opýtal na váš názor, ohľadom investície do netradičnejšieho malosériového automobilu zvučnej značky, ktorý by bol dostupný aj pre bežného človeka do ceny 30 000 eur, vzhľadom na to, že ako automobilista som sa už narodil, rád by som sa poradil v niekoľkých bodoch pred hľadaním a následnou kúpou "vysnívaného" automobilu po prvom majiteľovi, ktorý je mojou prioritou už od detstva. Ak sa mám vyjadriť zreteľnejšie, malo by sa jednať o automobil z minulého storočia s 12 valcovým motorom - karosériou typu Coupé alebo Cabrio - uprednostňujem verzie 2+2 a radšej manuálnu prevodovkou aj keď automatickej sa nevyhýbam. Záujem mám hlavne o auto s ktorým sa viažu zaujímavé okolnosti a teda eventuálna možnosť rastu ceny do budúcnosti, aj keď o predaji iste dlhší čas nebudem rozmýšľať. Vozidlo by bolo využívané nasledovne - mala by to byť postupom času leštenka v 100% stave s nájazdom pár stoviek kilometrov ročne na zrazy. Ďaľšou mojou dilemou je ako auto uskladniť aby sa na ňom nepodpísal zub času a aby jeho súčiastky ostali v čo najlepšom stave a použiteľné? A takisto by som rád vedel aké modely z mojich menovaných majú vôbec predpoklad byť lukratívne a vyhľadávané v budúcnosti. 1. Aston Martin DB7 6.0L V12 Vantage Volante, farba: British Racing Green, Manuálna Prevodovka

2. Ferrari 456 GTA 5.5L V12, Metalický Lak, Manuálna Prevodovka

3. Jaguar XJR-S 6.0L V12 Convertible TWR SPORT, farba: "British Racing Green"?

4. BMW 850CSi, Manuálna Prevodovka, Metalický lak, Bikolórový interiér

A posledný adept, ktorý ale nevyhovuje mojim podmienkam, ale beztak sa mi veľmi páči je: *Rolls Royce Corniche Convertible - ktoré ale nemá manuálnu prevodovku a motor s 12 valcami. Rád by som sa teda dozvedel aké predispozície majú mnou vybraté autá a ktoré z nich by obstálo podľa Vás najlepšie? Ďakujem. S Pozdravom Jerguš.

2014-08-26 05:15:51

jerrylapin:

Ahoj, toto je samozřejmě správná cesta, kam investovat peníze, ovšem vzhledem k vyjmenovaným automobilům nepočítej se ziskem z jejich dlouhodobého držení a to díky náročnosti jejich údržby a servisu.

Jistě v budoucnu bude auto v dokonalém stavu už jen získávat na hodnotě ale věř tomu, že investice do udržení skvělého stavu to lehce překonají. Dokonce si vyjmenoval auta, která neexistují a rovnou několik

Rozepíši to popořadě...

1: AM DB 7 Vantage Volante: barva určitě Aston Martin Racing Green, ta je pro AM klasická, tu mám já, ovšem na coupe, Volante velmi obtížně seženeš s manuální převodovkou a ještě v této barvě a ceně (pokud ano, do toho). Skelet je z XJS a tedy ve verzi Volante je poměrně dost kroutivý, investice je to ale skvělá, i když mi právě volal Bratr, že okýnko někdo kupoval v Astonu i s výměnou atd za 8500 liber

Aston Martin je král všech značek, má v sobě takovou magii, že i jako investice má smysl. DB7 je i z našeho pohledu znalců a majitelů AM poslední pořádný Aston (ještě původní Vanquish)

2: Ferrari 456 GTA s manuální převodovkou neexistuje, pouze model 456 GT a 456M GT, GTA má dost hrozivou automatickou převodovka, za dob pana Holubovského se měnila téměř za milion korun... Nebudu psát, že kapota na tohle auto stojí jak starší XKR :) Investice se ale samozřejmě nebourá, problém je, že se lepí ventily, vadí jí, když delší dobu není nastartovaná, což se stalo všem kusům s méně km a ještě je to V12, kde jsou náchylné rozvody a musí se často měnit a sundavání hlav je také častá záležitost. Až s Enzem a v modelech po přišla co se týká rozvodů a údržby rozumná V12 z Maranella (o to větší má ale charakter). Když už by si se rozhodl, tak i když je 456 nejkrásnější, 456M je mnohem doaděnější a spolehlivější volba.. Pozor také na degradující plasty-ovladače v interiéru..

3. Jaguar XJR-S 6.0l V12 Convertible TWR SPOrT v barvě British Racing Green neexistuje a je pouze omezený počet kusů pro USA (50 exemplářů jen v úžasné červené barvě a černé ! )

Podobné auto-6,0l Convertible Celebration jsem pár let měl a je to jedno z nejúžasnějších a nejdražších XJS ale prakticky na něj neexistují díly krom spotřebních, takže díky tomu riziková kombinace. Pre-facelift Convertible s motorem 5.3l a hlavně TWR mám dokonce na prodej od kamaráda ale černý, ne BRG a vidím, že vyloženě toužíš po 90s, ne 80s..

(všechny XJS V12 Convertible jsou automat ale umíme to opravit )

4. BMW 850CSI je skvělá volba, navíc s manuálem jsou vyrobené všechny, mě na něm jen lehce vadí natáčecí zadní náprava ale to je jen mým vyhraněným vztahem k BMW (také tvar a vzhled volantu a některých částí interiéru), CSi je nejdochytanější, i tak jedno z nejproblémovějších BMW. Řada E31 je něco jako mutace E32 a E38, ovšem z dráž a složitěji vyrobených dílů. Elektroinstalace je zlobivá a určitě bych se nebál pravidelně ježděného kusu s více najetými km, následný profesionální servis na západě Německa dost často dodal autům spolehlivost, jež z fabriky lehce chyběla... I když má přezdívku německé Ferrari, 280Kw v tak těžkém autě není až tolik, takže jako ty předešlé je to spíše cestovní skvost... Za cenu vysokých nákladů to jednou bude velmi chtěné a vzácné BMW, z mého pohledu absolutní vrchol z Mnichova, i když M5 jezdila lépe

Corniche jeden renovuji a myslím, že do této skupinky příliš nezapadá, je to vyloženě slabé, veliké a těžké auto s úplně jiným účelem, je to spíše na ladné projíždění se po městě nebo pobřeží, než o rychlém cestování jako auta výše jmenovaná. Z nich ses i přesně trefil do mého vkusu, dokonce bych v dnešní náladě volil i obdobné pořadí... Jdi do Astona (i v Jaguar Klubu jich pár máme a jezdíme s nimi na srazy), má mnoho společného s Jaguarem, exkluzivitu má jako Ferrari ale tím, že je vyrobený v Anglii a ne v Italii je i rozumnější volbou a má v sobě tu anglickou aristokracii.... Ferrari se nedá nic vytknout až na nejdražší údržbu ze všech. Často, když se nemohu rozhodnout, co raději, tak obojí nebo ideálně všechny Tak snad bude jednou seznam kompletní

Klidně se na mne obracej, tahle auta jsou má krevní skupina a jsem na ně dost vysazený :)

Filip

2014-08-26 06:25:00

Ahoj Filip, veľmi pekne Ti ďakujem za takúto fundovanú odpoveď.

Som rád, že som sa dozvedel to, čo som sa dozvedieť chcel, popravde dosť dlho som hľadal informácie na internete, ale niektoré veci boli vzájomne si odporujúce a tak som rád, že som dostal aspoň jeden ucelený pohľad na vec od teba ako odborníka. V podstate vždy mojim veľkým snom boli tieto autá všetky, najlepšie vedľa seba.

Myslím si, že v mojom prípade by to malo byť splnenie si sna od srdca ale rád by som pri tom zapojil aj rozum. Nechcel by som si také niečo znechutiť hlúpym výberom alebo zanedbávaním okolností, ktoré treba rešpektovať, hlavne v oblasti poruchovosti a enormnej nákladnosti, uvedomujem si samozrejme, že dané automobily sú rádovo niekoľko násobne nákladnejšie ako obyčajné auto, ktoré nie je ničím výnimočné ako mnou vymenované.

S tým že bude pri mojom výbere nejaký zádrhel som rátal, pretože svoje požiadavky som skladal doslova také aké by som si bez ohľadu na skutočné možnosti prial.

Ako som si čítal diskusie, dozvedel som sa, že ty si svoje sny z istej dosť veľkej časti naplnil, za čo skladám obdiv a poklonu. Som rád, že sa nájdu ľudia, ktorí dokážu mať pre dnešný uponáhlaný svet taký cit pre prachom zapadnuté aj keď jedinečné štvorkolesové veci.

Popravde mojim favoritom pocitovo bolo vždy Ferrari, mal som to zakorené od detstva, keď som zbieral modely 1:24 a 1:18 a 456-tiek by sa našlo v tej dobe asi 6, bola to asi závislosť - takže pri vykreslení poruchovosti a najvyššej nákladnosti som mierne vyvedený z miery. Hlavne kôli tomu, že to GTA bolo okrem tých špeciálnych extralimitovaných najzriedkavejšie a vzhľadom k tomu, že tie verziu Cabrio alebo Combi by som si len ťažko mohol dovoliť, volil som túto variantu.

Postupom času, ktorý sa na mne podpísal si uvedomujem že Aston Martin by mal byť na prvom mieste vďaka tomu neopísateľnému pocitu viezl som sa za život v DB7 asi len 3x, ale urobilo to na mňa obrovský dojem.

Čo sa ale týka jaguaru - Jaguar pre mňa bol Jaguarom kedysi, vďaka Fordu a modelom X a S som si voči novým modelom, ktoré sú len naoko okúzlujúce, vypestoval averziu. No mojou srdcovkou Jaguaru navždy ostane upravené XJR-S, ale vzhľadom na početnosť, ako si poznamenal by to bolo asi ťažšie ako pôrod, niečo také hľadať, aj keď ma táto kúpa nesúri a rád by som sa dozvedal čo najviac o daných automobiloch a bol aj po teoretickej stránke k ním krok bližšie.

S BMW mám pravdepodobne najviac skúseností, aj keď s modelom 840ci, ktorý istý čas vlastnil jeden človek z rodiny, s problémovosťou daného typu som uzrozumený, popravde čo najviac by ma tešilo by bolo, cítiť zadosťučinenie z toho, že auto bude po rokoch funkčné a v stave nového vozidla. Jazda a podobné veci by boli veľmi výnimočné no o to viac očarujúcejšie.

Na margo M5 - nepochybujem, ale stále mi to príde len ako obyčajný sedan so zaujímavým srdcom, ale nespochybňujem jeho kvality.

Vzhľadom k Rolls Royce, som taktiež skeptický, ale to jeho kúzlo a štýl má vo mne hlboké korene. No ak nad tým uvažujem reálne najlepšie bude zamerať sa na DB7 a tíško snívať o tom, že raz sa mi naskytne možnosť splniť si sen XJR-S-kom a 456-kou, tie dve posledné by som asi dokázal oželieť.

Na záver by som sa ešte raz chcel poďakovať a popriať všetko dobré aby sa splnili aj tvoje sny. V prípade ak by si vedel o nejakých zaujímavých dokumentoch k týmto automobilom, alebo čímkoľvek zaujímavým, budem veľmi rád ak sa o ne podelíš so mnou.

Pekný deň, s pozdravom Jerguš.

Ivan  
Ivan Bekr
2014-08-27 01:06:19

Tak to XJR-S convertible je dosť tvrdý orech.Ale vela šťastia.

https://www.leakecar.com/...ar-xjrs?action=itemdetail

2014-08-27 05:14:44

Ahoj Ivan. Ďakujem za link, pár stránok som našiel http://www.hemmings.com/h.../07/01/hmn_feature11.html, kde sa píše že boli ponúkané za celkom prijateľnú sumu, no nedopátral som sa bohužiaľ k nijakým iným autám, ktoré by boli aspoň ponúknuté v poslednej dobe, bude to asi náhoda ak niekedy v budúcnosti natrafím na tento Jaguar, faktom je že sa mi svojou jedinečnosťou zapáčil ešte viac a vyhovuje mi aj ľavostranné riadenie. Jediné čo ma mrzí je farba, predstavoval by som si zelenú, no v tomto prípade by som asi nemal pohŕdať. Ale zaujal ma aspoň tento kus aj ke´d je to coupé http://suchen.mobile.de/a...iveFeatures=EXPORT&noec=1

2014-08-27 08:44:23

Jerrylapin, tak ten je prodaný, už jsem se na něj ptal.

2014-08-27 12:06:30

Co máte s tou BRG, ta patří možná tak na D-Type.... Červená na Jaguaru je stejně tak vkusná jako zelená na Ferrari, na opak je to jen klišé... Žádné prospekty JaguarSport nejsou v této barvě, ani jí většinou nemohou mít... Ani XJ220 se v ní nedělala a ani limitované edice XJR-S Celebration atd.. :) Jinak jak sem se zmínil, TWR Convertible LHD, jediný na kontinentální Evropě mám v dílně na prodej A rozdíl v 5,3 a 6,0 je především ve větší problémovosti údržby 6,0, když mluvíme o JaguarSport... :)

PS: Ani E-Type 1.serie se neukazoval v BRG ale v Gun Metal a Opalescent Dark Blue...

2014-08-27 12:19:32

no není to nádhera?

2014-08-27 12:23:37

To bohužel není originál ale je :) XJ220 mohla být podobně jako většina JaguarSportů pouze v několika barvách, u limitek nikdy s BRG Stále to lidem vysvětluji, stále to nikdo nechápe.... BRG patří na předválečné závodní Bentley a Jaguar D-Type a slovy pár dalších, velmi starých anglických aut, dost právě z doby, kdy SS100 bylo ukazováno červené ..... Barvy sportovních Jaguarů jsou prostě jiné než BRG...

2014-08-27 12:28:07

filipxj: a nebyl prototyp xj220 Nr.2 červený ??

2014-08-27 12:36:30

Přesně tak :) do výroby ale šla pouze vínová, zelená metal, le mans modrá, stříbrná a antracit... Prototyp byl můj sen ale nepovedlo se...

2014-08-27 12:39:11

filipxj: Pamatuji se jak jsme na ebay na něj koukali

2014-08-27 12:43:06

Půl milio liber zrovna po kapsách nebyl no

Ale všechno bude, i tak to bylo levné, i když to zní hrozně


Odpovědět